Hello, Halloween!

Hello, Halloween!

Październik zbliża się ku końcowi, a to oznacza, że na naszym nauczycielskim radarze znowu pojawia się Halloween, a z nim lekcje pełne międzykulturowych inspiracji i intensywnej pracy językowej.  Zapraszamy do pobierania e-booka pełnego pomysłów na lekcje, podczas których będziemy realizować podstawę programową, przygotowywać uczniów do egzaminu maturalnego oraz przede wszystkim będziemy świetnie się bawić!

Dlaczego warto poruszać temat Halloween na naszych lekcjach?

Nadal obowiązująca wersja podstawy programowej wspomina o zapoznawaniu uczniów z elementami wiedzy o krajach obszaru nauczanego języka oraz o kraju ojczystym, z uwzględnieniem kontekstu międzykulturowego. Uczniowie mają posiadać znajomość problemów pojawiających się na styku różnych kultur i społeczności.

Nowa wersja podstawy programowej zakłada, że uczeń będzie posiadać podstawową wiedzę o krajach, społeczeństwach i kulturach społeczności, które posługują się danym językiem obcym nowożytnym oraz o kraju ojczystym, z uwzględnieniem kontekstu lokalnego, europejskiego i globalnego, a także świadomość związku między kulturą własną i obcą oraz wrażliwość międzykulturową.

W e-booku „Class at the Creepy Castle” znajdziecie zadania, które pozwolą Wam realizować zapisy podstawy programowej oraz przygotowywać uczniów do egzaminu maturalnego, ponieważ zawierają zadania typowo maturalne, ale również takie, które są wariacjami na temat klasycznych egzaminacyjnych ćwiczeń. Gwarantujemy więc, że ani Wy, ani Wasi uczniowie nie będą się nudzić, a lekcja będzie ciekawa i efektywna.

„Class at the Creepy Castle” metodą stacji dydaktycznych

Pierwsze przeznaczenie zadań w e-booku to lekcja metodą stacji dydaktycznych. Szczegółowy opis całej procedury i wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w e-booku. Spośród jakiego typu zadań będziecie mogli wybierać planując taką lekcję? Każda stacja to pomieszczenie w strasznym zamczysku. Znajdziecie tam następujące pokoje:

 • The Room of Formidable Word Formation, czyli zadania na słowotwórstwo
 • The Room of Petrifying Paraphrases, czyli zadania na parafrazy ze słowem kluczowym
 • The Room of Horrible Homonyms, czyli zadania na homonimy, homofony i homografy
 • The Room of Terrifying Translations, czyli zadania na tłumaczenie fragmentów  zdań
 • The Room of Ghostly Gaps, czyli zadania z lukami zamkniętymi i otwartymi
 • The Room of Vampire Verbs, czyli zadania na mowę zależną
 • The Room of Phantom Phrasal Verbs, czyli zadania na czasowniki złożone
 • The Room of Much-Dreaded Mini Dialogues, czyli zadania na funkcje językowe
 • The Room of Tense Tenses, czyli zadania na różne czasy gramatyczne
 • The Room of Skeletal Sentences, czyli zadania na układanie fragmentów zdań
 • The Dungeon of Disgust, czyli zadania na słownictwo dla tych, co się niczego nie brzydzą

Jak inaczej wykorzystać pomysły z e-booka?

Jeśli z jakiegoś powodu nie wybierzecie metody stacji, poniżej znajdziecie kilka pomysłów na wykorzystanie zadań z e-booka w inny sposób.

 • Wybierzcie przykładowe zadania zamknięte i przenieście je do jakiejś quizowej aplikacji, np. do Kahoota. „Creepy Kahoot” to też świetny pomysł na halloweenową lekcję!
 • Stwórzcie planszówkę, np. w Canvie, w której polami na planszy będą np. dynie, duszki, cukierki czy inne halloweenowe grafiki. Wybierzcie pytania, które chcecie wykorzystać w swojej grze. Grajcie całą grupą w drużynach z planszą na ekranie lub w mniejszych grupkach (pytania przekażcie wtedy jednej osobie w danej grupie).
 • Wybierzcie jeden pokój w zamczysku i zamknięte w nim zadania. Po zrobieniu tych zadań, poproście uczniów albo o samodzielne stworzenie podobnych zadań dla ich kolegów, albo o przeniesie materiału z tych zadań do innego typu zadań, np. jeśli zadaniem były mini dialogi, to niech uczniowie zrobią z nich zadania na parafrazy.

Nie robimy Wam psikusów w Halloween! Jesteśmy pewni, że Wasze lekcje pełne będą słodkich niespodzianek w postaci świetnej zabawy połączonej z intensywną nauką!

 

Autorka: Ewa Torebko 

 

Aby pobrać e-book, kliknij TU!

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart