Jimmy Fallon dla ochłody – gry językowe dla dorosłych

Jimmy Fallon dla ochłody – gry językowe dla dorosłych

Gry językowe z programu „The Tonight Show” na Twojej lekcji? Tak! Sprawdź, jak zaskoczyć dorosłego ucznia!


Uff, jak gorąco… Nie, to nie fragment „Lokomotywy” Juliana Tuwima. To stwierdzenie faktu. Za oknem żar, a my w szkole z naszymi uczniami ocieramy spracowane czoła. Przydałoby się coś dla ochłody. Z pomocą przychodzi nam Jimmy Fallon, prowadzący amerykański talk show „The Tonight Show”, który słynie z szalonych gier, do udziału w których zaprasza swoich gości. Najlepsza na tą pogodę byłaby gra „Water War”, ale w szkole raczej nie będziemy oblewać się wodą. Pozostaje nam więc spróbować jego gier językowych. Jeśli uczysz dorosłych, wykorzystaj te gry na lekcjach języka obcego. Jeśli uczysz dzieci lub młodzież, może skorzystasz z nich również na godzinie wychowawczej?

„Box of Lies”, czyli prawda czy fałsz?

Do tej gry potrzebne są różne zabawne, nietypowe przedmioty, które schowamy w pudełkach, np. lalka w misce pełnej cukierków, jabłko z zawiązaną kokardką, itp. Dwóch graczy siada naprzeciwko siebie. Między nimi stawiamy np. tekturową „ściankę” z wyciętym fragmentem na wysokości głowy, tak aby gracze widzieli siebie przez to okienko. Jeden z graczy wybiera pudełko, wyjmuje z niego schowany wcześniej przedmiot, po czym opisuje go. Może mówić prawdę lub blefować, a zadaniem drugiego gracza, który przedmiotu nie widzi, jest odgadnięcie, czy mówi prawdę. Można zadawać dodatkowe pytania, aby wytrącić gracza z równowagi. Poprośmy uczniów, aby przynieśli przedmioty i pudełka.

„Word Sneak”, czyli mistrz konwersacji

Każdy z dwóch graczy otrzymuje pięć różnych słów/wyrażeń, każde na oddzielnej karteczce. Karteczki leżą przed nimi słowem do dołu. Zadaniem graczy jest tak sterować rozmową, aby w jak najbardziej naturalny sposób użyć słów na karteczkach. Po wzięciu jednej karteczki gracze nie zdradzają, jakie słowa się na nich znajdują. Odkładają je na bok, kiedy użyją danego słowa, a następnie biorą kolejną. Dodatkowym elementem gry może być to, że gracze muszą odgadnąć, jakie słowa mieli na karteczkach ich przeciwnicy. Zgadywać mogą również osoby, które daną konwersację obserwują. Jeśli zdecydujemy się na wersję z odgadywaniem, umieśćmy wszystkie słowa dla jednego gracza na jednej kartce, aby nie musiał niczego odkładać, i nie podpowiadał w ten sposób zgadującym.

„Three-Word Stories”, czyli wspólna historia

Podobnie jak w grze „Word Sneak”, każdy z dwóch graczy otrzymuje karteczki ze słowami. Gracze na przemian opowiadają historię, ale mogą powiedzieć jedynie trzy słowa naraz. Muszą starać się tak pokierować rozmową, aby drugi gracz użył jednego ze słów, które mają na swoich karteczkach. Jeżeli uznacie, że to za trudne dla Waszych uczniów, zwiększcie liczbę słów, które mogą powiedzieć.

„Shouting Charades”, czyli kalambury bez pokazywania

​W klasycznych kalamburach trzeba pokazywać wszystkie słowa gestami. W tej grze jednak zamiast pokazywać, trzeba te gesty opisać. Np. „trzymam trzy palce w górze” oznacza, że będą trzy słowa, „ruszam biodrami i trzymam dwa palce w górze” oznacza, że drugie słowo to tańczyć. Trzeba robić coś w rodzaju narracji dla kogoś, kto nas z jakiegoś powodu nie widzi, oczywiście bez zdradzania słów kluczowych.

„True Confessions”, czyli znowu przyłap mnie na kłamstwie

W tej grze występuje trzech graczy, ale można grać parami. Każdy z graczy umieszcza w dwóch kopertach (lub po prostu na kartkach) dwa wydarzenia ze swojego życia – jedno prawdziwe, a drugie fałszywe. Gracz odczytuje wydarzenie z koperty, którą wskażą mu pozostali gracze. Ci ostatni mają minutę na „przesłuchanie” kolegi w celu ustalenia, czy dana rzecz mu się rzeczywiście przytrafiła, czy też nie. Jeżeli uznacie to za stosowne, zwiększcie czas przeznaczony na „przesłuchanie”. Poradźmy uczniom, aby jako te prawdziwe wybrali wydarzenia, o których ich koledzy nie wiedzą.
Autorka: Ewa Torebko

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart