Pierwsze koty za płoty, czyli pomysły na początek roku szkolnego

Pierwsze koty za płoty, czyli pomysły na początek roku szkolnego

Poznaj nowe pomysły oraz inspiracje na początek roku szkolnego.

Bez względu na to, czy koniec wakacji wzbudza w Tobie obawy czy podekscytowanie, faktem jest, że początek roku szkolnego tuż-tuż. Może warto więc się do niego przygotować, tak aby pierwszy dzwonek nie był powodem niepotrzebnej nerwowej gorączki, aby pierwsze lekcje i spotkania z nowymi ludźmi przebiegły bez zbędnego stresu. Poniżej znajdziesz garść pomysłów na początek roku szkolnego. Gotowi na pierwsze koty za płoty?

Udana współpraca od pierwszego wrażenia, czyli nowi uczniowie, nowi nauczyciele…

 • Opisz swoją pierwszą lekcję z nowymi uczniami, zapakuj w kopertę i opisz. Schowaj ją w biurku i otwórz na koniec współpracy z nimi. Jeśli chcesz, podziel się z nimi tym, co tam napisałeś/łaś. Czy pierwsze wrażenie było słuszne? Jak się zmieniliście przez ten czas? Czego nauczył Cię czas spędzony z tymi ludźmi?
 • Zaproponuj uczniom podobne zadanie, tj. niech oni też napiszą o swoich oczekiwaniach, pierwszym spotkaniu, pierwszej lekcji. Niech każdy schowa swoją kartkę do oddzielnej koperty, które zapakujecie wspólnie do jednej większej. Otworzycie ją za kilka lat wspólnie. Niech każdy przeczyta swoją kartkę i ewentualnie czymś się podzieli.
 • Przypomnij sobie swoją pierwszą lekcję, pierwszą klasę/grupę, którą uczyłeś/łaś przez kilka lat, pierwszych absolwentów, pierwszych uczniów,  z którymi zrealizowałeś/łaś jakiś projekt. Co pamiętasz? Czego się dzięki tym doświadczeniom nauczyłeś/łaś? Jakiej rady udzieliłbyś/udzieliłabyś sobie, gdybyś mógł/mogła porozmawiać ze sobą z tamtego okresu?
 • Pomyśl o pierwszym powakacyjnym spotkaniu z kolegami z pracy, z nauczycielami z Twojego zespołu przedmiotowego. Może zrobicie wspólnie coś nowego? Pamiętasz swoje pierwsze spotkanie z nimi, kiedy byłeś nowym nauczycielem w tej grupie? A może w tym roku dołącza do Was ktoś nowy? Jak go przyjmiecie do swojego grona? A może to Ty jesteś w tym roku tym nowym?

 

Zagraj pierwsze skrzypce, czyli nowe pomysły, nowe wyzwania…

 • Zrób listę rzeczy, które musisz lub chcesz zrobić w pierwszej kolejności z nowymi uczniami. Potem zastanów się, jak chcesz je zrobić. Tak jak zawsze, bo to sprawdzone i świetne sposoby? A może zmienisz jakiś szczegół w tym, co zawsze robiłeś/łaś? A może zrobisz coś zupełnie inaczej niż zwykle?
 • Zastanów się, jak robisz listę rzeczy do zrobienia z nową grupą uczniów lub po prostu do załatwienia na początku roku szkolnego. Robisz ją w punktach? Umieszczasz w tabelce? Decydujesz, o ważności i pilności poszczególnych elementów? A może ustawiasz chronologicznie? Może w tym roku zrobisz tę listę inaczej niż zwykle? Dodasz kolory, jeśli nie było ich wcześniej? A może zamiast listy zrobisz mapę myśli lub odwrotnie? Czy fakt, że po raz pierwszy robisz to inaczej, sprawia, że Twoja lista będzie inna? Że pojawią się na niej nowe elementy? Że ten sam element zrealizujesz inaczej? A może wydarzy się coś zupełnie nieoczekiwanego? A może tym razem nie zrobisz listy w ogóle?
 • Czy w zeszłym roku szkolnym zrobiłeś/łaś coś pierwszy raz? Użyłeś/łaś jakiegoś nowego narzędzia, metody, formy pracy? Czego Cię to nauczyło? Zaplanuj taki „pierwszy raz” na ten rok szkolny. Może jest coś, czego się nauczyłeś/łaś w wakacje? Coś co przeczytałeś/łaś lub co od dawna czeka w notesie lub w Twojej kolekcji linków? Może w tym roku szkolnym wypróbujesz to pierwszy raz?
 • Czy zaczynasz w tym roku szkolnym pracę z nowym podręcznikiem? Z nową podstawą programową? Przyjrzyj im się jak Twoim sprzymierzeńcom, którzy pomogą Ci planować pracę z uczniami. Czy w tym nowym podręczniku są jakieś typy ćwiczeń, których nigdy wcześniej nie robiłeś/łaś? Co o  nich myślisz teraz? Zastanów się, jak zareagują na nie Twoi uczniowie.

 

Na pierwszy rzut oka, czyli nowe lektury, nowe inspiracje…

 • Zacznij nowy rok szkolny z nowym kalendarzem i/lub notatnikiem na pomysły, przemyślenia, bazgroły, które kiedyś mogą przerodzić się w nowe przedsięwzięcie, nowy projekt. Na pierwszej stronie napisz lub narysuj, co czujesz w chwili rozpoczęcia nowego roku szkolnego.
 • Zaplanuj pierwszą książkę do przeczytania w tym roku szkolnym. Co to będzie? Lektura metodyczna, rozwojowa, kolejny tom ulubionej serii, a może coś, co od dawna leży na półce i czeka na przeczytanie?
 • Czy jest coś, z czego chciałbyś/chciałabyś się przeszkolić w tym roku szkolnym? Poszukaj szkolenia w tym zakresie, nie odkładaj tego na mityczne „potem”. Może warto obejrzeć darmowe szkolenie z tematu, który Cię nigdy specjalnie nie interesował? Inspiracje czekają czasem w najmniej oczekiwanych miejscach. A może to Ty możesz przeszkolić swoich kolegów z jakiegoś tematu?
 • Jeśli masz swoją salę lekcyjną, odwiedź ją pierwszy raz po wakacjach. Może czas coś w niej zmienić? Może ta cudowna gazetka, którą powiesiłeś/łaś tam parę lat temu powinna ustąpić miejsca czemuś nowemu? Zrób porządek w swoim biurku. Czy potrzebujesz wszystkiego, co się w nim znajduje? Może trzeba coś wyrzucić albo coś dodać? A może masz pomysł, jak stary gadżet z biurka wykorzystać zupełnie inaczej i dać mu nowe życie?

Powodzenia w nowym roku szkolnym i we wszystkich rzeczach, które wydarzą się w tym roku po raz pierwszy!

Autorka: Ewa Torebko

 

 

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart