Etat? Własna szkoła? 6 pytań, które warto sobie zadać zanim zdecydujesz, którą drogą chcesz podążać.

Znaki na drodze z napisem "wybór"

Etat? Własna szkoła? 6 pytań, które warto sobie zadać zanim zdecydujesz, którą drogą chcesz podążać.

Jaka jest moja motywacja do działania?

Jest to jedno z ważniejszych pytań, które warto sobie zadać, podejmując decyzję dotyczącą przyszłości. Podczas rozmów z osobami, które chcą otworzyć swoją szkołę z Early Stage, często słyszę „Od dziecka marzyłam o tym, żeby mieć swoją szkołę!” Czy to jest odpowiednia motywacja? Bez dwóch zdań! Jeśli otwierając swoją szkołę, spełniasz swoje marzenia (zwłaszcza te, które towarzyszą Ci od dziecka), to jesteś na właściwej drodze do sukcesu. Ba! Nawet na autostradzie, na której możesz rozwinąć prędkość i szybko znaleźć się u celu. 

Czemu ma to tak duże znaczenie? Nic nie działa tak dobrze, jak motywacja wewnętrzna – czyli uczucie, że po prostu chcesz robić to, co robisz. Nie potrzebujesz wtedy żadnych widocznych zewnętrznych nagród, żeby podejmować działania. Robisz to, bo sprawia Ci to przyjemność i daje okazję do rozwoju – poznawania nowych rzeczy, poszerzania wiedzy i szlifowania kompetencji. 

Taka motywacja sprzyja kreatywności. Kiedy chcesz coś robić i wciąż się rozwijasz, to nowe pomysły i rozwiązania pojawiają się same! Kiedy do działania napędza Cię motywacja wewnętrzna, to już sama aktywność, którą podejmujesz jest dla Ciebie nagradzająca – nic więc dziwnego, że wysoki poziom zaangażowania masz jak w banku! Kto bowiem nie chciałby robić tego, co sprawia mu radość?

Jeśli natomiast znajdujesz się np. w trudnej sytuacji zawodowej, szef Cię wkurza, nie czujesz sił do pracy i zwyczajnie chcesz coś zmienić – zastanów się, czy własny biznes, to na pewno Twoja droga. Może się bowiem okazać, że obierając ten kurs, skręcasz w ślepą uliczkę, z której szybko będziesz chciała się wycofać. Trudny zawodowo moment to dobry czas, żeby zastanowić się, czego chcesz w życiu i podjąć decyzje, dzięki którym sytuacja się poprawi. Pomocne mogą być spotkania mentorskie lub coachingowe, które pozwolą spojrzeć inaczej na siebie w pracy. Korzystając ze wsparcia, zastanowisz się jaka ścieżka dalszego rozwoju zawodowego jest najlepsza. Zatem nie wahaj się szukać pomocy – jeśli bak na paliwo w Twoim aucie jest pusty, nie próbuj na siłę pchać maszyny do przodu – zatrzymaj się, zdiagnozuj problem, napraw auto, albo wybierz mniej wyboistą drogę  – zobaczysz, że wiele ciekawych wycieczek jeszcze przed Tobą. Nie wykluczone, że również podróż w kierunku swojej własnej szkoły.  

Jak radzę sobie ze stresem i niepewnością?

Chociaż prowadzenie szkoły może wydawać się dziecinnie proste, to decydując się na założenie swojej szkoły musisz pamiętać, jak duża odpowiedzialność się z tym wiąże. Od momentu kiedy zdecydujesz się na swoją szkołę, będziesz musiała dbać o wysoką jakość programu, odpowiedni dobór materiałów, zgromadzenie uczniów w opłacalnych biznesowo i sensownych metodycznie grupach, utrzymanie relacji z klientami, odpowiadanie na reklamacje i zażalenia, egzekwować płatności i zarządzać budżetem, opłacać zobowiązania, zatrudniać ludzi i dbać o ich komfort pracy, reklamować szkołę i przyjmować nowe zgłoszenia, dbać o lokal i go wyposażać, przekazywać wartości zespołowi i być dla niego wsparciem. Wydaje się, że doba jest za krótka, żeby realizować te wszystkie założenia? Czujesz już pojawiający się stres? Nic dziwnego – prowadzenie szkoły, to naprawdę duże przedsięwzięcie. Dlatego tak ważne jest, aby mieć kontakt z własnymi uczuciami, adekwatnie je wyrażać, umieć zarządzać sobą w stresie i rozładowywać napięcia. Hormony stresu nie pojawiają się  bez powodu – pełnią bardzo istotną funkcję – mobilizują do działania. Dlatego nie bój się przeżywać stres – to bardzo cenny drogowskaz na Twojej drodze, a często nawet zapasowy kanister z paliwem. 

Pamiętaj jednak, że długotrwałe przebywanie w stresie może mieć poważne konsekwencje dla Twojego zdrowia. Dlatego zadaj sobie pytanie – Jak działa na mnie stres? Czy potrafię go szybko odreagować? Czy umiem się relaksować i wyciszać? Prowadzenie szkoły obfituje w trudne, stresujące momenty – jeśli jednak potrafisz nimi odpowiednio zarządzić, to przekujesz je na swój sukces!

 Jaki typ pracy lubię?

Z pracą jest jak z jazdą samochodem – jedni lubią w dzień, inni w nocy, jedni w towarzystwie, inni samotnie, jedni szybko, inni powoli do celu. A jak jest u Ciebie? 

Każdą godzinę w swoim planie dnia masz skrupulatnie zaplanowaną, czy chwytasz wiatr w żagle i działasz spontanicznie? Nie ma dobrych ani złych odpowiedzi na te pytania. Po prostu niektóre Twoje mocne strony mogą lepiej sprawdzić się, kiedy pracujesz na etacie, a inne kiedy prowadzisz swoją szkołę. 

Bardzo cenna w biznesie jest umiejętność planowania – tego długofalowego i tego na najbliższy czas. Czy to znaczy, że musisz być niewolnikiem kalendarza? Oczywiście, że nie, ale musisz wiedzieć, jakie działania są priorytetowe, aby utrzymać wysoką jakość kursu, obsługi klienta, współpracy z lektorami. Tylko sprawne działanie w tych trzech obszarach zapewni Ci sukces. I pamiętaj – żeby działać sprawnie – nie musisz rezygnować z łapania wiatru w żagle i spontaniczności. Wręcz przeciwnie – tajemnicą sprawnego planowania jest umiejętność elastycznego podejścia do swoich planów – ich regularna weryfikacja i adekwatne wprowadzanie zmian. 

Chcąc działać na własną rękę, musisz mieć świadomość, że oddajesz szkole (przynajmniej na początku) całe swoje serce i ogrom zaangażowania. Przed Tobą wiele krętych ścieżek – różnorodnych zadań, które trudno zamknąć w 8-godzinnym czasie pracy – od 8 do 16. W pierwszym okresie prowadzenia swojego biznesu będziesz pracować na wszystkich stanowiskach – nauczycielki, menagerki, sprzedawczyni i sprzątaczki. Dopiero z czasem będziesz mogła pozwolić sobie na to, żeby do tych różnorodnych zadań znaleźć odpowiednich ludzi. Jeśli zatem nie lubisz się nudzić w pracy, umiesz działać na wielu frontach jednocześnie, szybko rozwijasz nowe kompetencje i umiejętności – prowadzenie szkoły to strzał w 10. 

Gdzie chcę działać? Czy znam rynek?

W jakim mieście/miejscowości/ dzielnicy chcesz zacząć działać? Co wiesz o mieszkańcach tego rejonu? Jakie jest ich nastawienie do usług edukacyjnych? Jaką ofertę mają  działające już szkoły? 

Jeśli nie znasz odpowiedzi na te pytania – szybko sprawdź. Nawet najlepsza szkoła może się nie udać, jeśli jej oferta nie odpowiada na realne potrzeby klientów. Zatem do dzieła! Sprawdzaj, czytaj, dzwoń i pytaj. Spróbuj znaleźć to, czego potrzebują Twoi klienci a czego nie daje im inna oferta. Daj im to, a sukces masz, jak w banku! 

Jeśli etap budowania oferty i wizji Twojej szkoły sprawi Ci dużo radości, to znaczy, że masz w sobie naturalną żyłkę do biznesu i żal byłoby tego nie wykorzystać. 

Jedną z ważniejszych obecnie cech osób przedsiębiorczych jest nastawienie na rozwój. W otaczającym nas świecie nie ma przecież nic stałego – trudno więc oczekiwać, że raz wymyślony patent na szkołę będzie działał długo. Wygrywa ten, kto ustawia nawigację na ciągły rozwój i szukanie nowych rozwiązań. 

Jaki jest mój finansowy plan?

Czy myśląc o własnej szkole bierzesz pod uwagę aspekt finansowy? Orientujesz się w kosztach prowadzenia działalności, możliwymi formami opodatkowania, kosztami wynajmu lub zakupu lokalu, zatrudnienia ludzi, wyposażenia sal? Czy potrafisz przeprowadzić wstępne kalkulacje kosztów związanych ze startem szkoły? Na logikę wiesz przecież, że dochodem Twojej firmy nie będzie prosta suma wpłat za kurs od klientów. Jeśli jeszcze o tym nie myślałaś, pora to zrobić. Wiedza finansowa bardzo Ci się przyda – to jeszcze jeden aspekt, który przybliży Cię do podjęcia właściwej decyzji. Jeśli nie wiesz, jak się za to zabrać – poszukaj wsparcia. W sieci znajdziesz mnóstwo gotowych rozwiązań i inspiracji. Ludzi, którzy dzielą się swoim doświadczeniem, wiedzą i sprawdzonymi narzędziami jest naprawdę dużo ☺ Sporo wskazówek finansowo – budżetowych znajdziesz choćby tutaj.

Z kimś, czy w pojedynkę?

Lubisz samotne podróże, czy wyjeżdżasz zawsze w gronie bliskich osób?  Warto wiedzieć, co Ci sprzyja. Prowadząc swoją szkołę, możesz bowiem skorzystać z modelu, który bardziej służy Tobie. 

Jeśli lubisz podejmować wszystkie decyzja sama, masz mnóstwo pomysłów i chcesz wszystkie sprawdzać w realu, umiesz tworzyć genialne materiały, planować proces sprzedaży i obsługi klienta, umiesz uczyć się na swoich błędach – śmiało otwórz sama swoją szkołę! Wsiadaj za kółko swojego małego, szybkiego autka i gnaj przed siebie – szukaj swojej drogi, zwiedzaj, doświadczaj  – gdzieś tam jest Twój sukces, który w swoim czasie znajdziesz. 

Jeśli jednak lubisz mieć przy sobie ludzi, dzielić się troskami, wspólnie szukać rozwiązań i korzystać z doświadczenia innych – możesz zostać na etacie lub skorzystać ze współpracy franczyzowej sprawdzonego partnera. Wsiadasz wtedy do bezpiecznego busa, który wg planu – od przystanku do przystanku zawiezie Cię do zaplanowanego celu. Radość z bycia w gronie ludzi podobnie patrzących na świat murowana! A do tego w pasach bezpieczeństwa!

Jaka będzie Twoja droga? Czy już wiesz? Wybór zawsze należy do Ciebie! Jeśli podejmiesz decyzję w oparciu o wiedzę o sobie i w zgodzie ze sobą – to dojedziesz szczęśliwie tam, gdzie zawsze chciałaś być. Trzymam kciuki! 

Autorka: Iza Mieszała 

Jeśli szukasz sposobu na sprawdzony biznes – sprawdź ofertę franczyzową Early Stage. Więcej szczegółów znajdziesz tutaj 

A jeśli wolisz kontakt bezpośredni – Iza czeka na Ciebie pod mailem franczyza@earlystage.pl i tel. 500-278-376

 

Przeczytaj także nasz post o tym, jak znaleźć najlepszą pracę dla siebie.

Obejrzyj też nagranie wywiadu Luizy Wójtowicz-Wagi z Joanną Zarańską na temat mocnych fundamentów dobrej szkoły językowej.

Start typing and press Enter to search

Shopping Cart